Dla Prasy

Astro Festiwal powstał w 2012 roku z myślą o tysiącach fanów astronomii z województwa kujawsko-pomorskiego. Szybko jednak okazało się, że zainteresowanie nim przekroczyło granice województwa.

Dzięki pasjonatom astronomii z województwa kujawsko-pomorskiego nasz kraj jest najlepszy na świecie jeśli chodzi o ilość  obserwacji i aktywność w liczeniu gwiazd. To efekt działalności w naszym regionie sieci obserwatoriów astronomicznych Astrobaza Kopernik. Do kujawsko-pomorskich astronomów należy 95 procent pomiarów z obszaru Polski oraz 40 procent pomiarów zebranych na całym świecie!

Mieszkańcy Kujaw i Pomorza byli najaktywniejsi w 7. edycji międzynarodowego programu „The Great World Wide Star Count”, czyli Wielkiego Ogólnoświatowego Liczenia Gwiazd. To organizowany co roku projekt badania zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem prowadzony przez konsorcjum kilkudziesięciu amerykańskich uniwersytetów. Polega na liczeni gwiazd w gwiazdozbiorze Łabędzia lub Strzelca.

W ubiegłym roku w całej Polsce dokonano 973 pomiarów, dla porównania w Stanach Zjednoczonych 880. Obserwacje wykonane w Polsce stanowią 40 procent obserwacji na całym świecie. W naszym kraju w liczeniu gwiazd najliczniej uczestniczyli mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, spośród 973 obserwacji aż 95 procent pomiarów należy do nauczycieli, uczniów i entuzjastów astronomii działających przy astrobazach. Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone, a na trzecim uplasowała się Kanada.

Ludzie świata nauki, którzy mieli okazję odwiedzić astrobazy nie szczędzą słów pochwał pod adresem twórców projektu. – Jestem zdumiony osiągnięciami, jakie już w tej chwili macie, zaledwie po dwóch latach działalności astrobaz – komentował wyniki projektu profesor Krzysztof Górski z NASA (Amerykańskiej Agencji Kosmicznej) w Pasadenie (USA), jeden z liderów projektu satelity Planck (więcej na ten temat tutaj).

Astronomowie z Kujawsko-Pomorskiego uczestniczą też w innym projekcie liczenia gwiazd Globe at Night, który odbywa się wiosną.

Klimatowi astronomicznemu województwa sprzyjają Astrobazy Kopernik, będące mini obserwatoriami astronomicznymi rozsianymi po województwie kujawsko-pomorskim, w których uczniowie pod kierunkiem doświadczonych opiekunów zgłębiają tajemnice kosmosu, obserwują ciała niebieskie, fotografują je, dokonują obliczeń, a także uczestniczą w badaniach naukowych, w tym o charakterze międzynarodowym. Od początku realizowania tego programu Astrobazy odwiedziło kilkanaście tysięcy osób, również z zagranicy – m.in. Izraela, Niemiec, Francji i Hiszpanii.

W przyszkolnych obserwatoriach astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim w 2013 roku gościli uczestnicy międzynarodowej konferencji o popularyzacji nauki CAP 2013. Konferencja Communicating Astronomy with the Public (CAP 2013) odbywała się w dniach 14-18 października ubiegłego roku w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Po jej zakończenie wielu z uczestników pojechało do Torunia, aby zobaczyć sieć szkolnych obserwatoriów astronomicznych i wymienić doświadczenia. Zagranicznym gościom pokazano dwie z czternastu kujawsko-pomorskich astrobaz, w miejscowościach Zławieś Wielka oraz Unisław. Wśród zwiedzających byli astronomowie i popularyzatorzy astronomii ze Stanów Zjednoczonych, Indii, Włoch, Zambii, Kolumbii i innych krajów. W gronie tym znajdowali się także przedstawiciele międzynarodowego projektu Universe Awareness, którzy przeprowadzili warsztaty astronomiczne dla dzieci.

Astro Festiwal jest świętem fanów astronomii, okazją do spotkania się w piknikowej atmosferze oraz wysłuchania interesujących wykładów o tematyce kosmicznej. Jest też okazją do plenerowej obserwacji nieba, zarówno w warunkach dziennych jak i nocnych. To także sposobność, by astronomią „zarazić” najmłodszych uczestników, którzy pojawią się na Festiwalu, czemu służy niezwykle bogaty program, podczas którego dzieci w formie zabaw i konkursów będą odkrywać tajemnice rządzące kosmosem.

Ważną częścią Astro Festiwalu są wykłady dla szerokiej publiczności. Dotychczas z wykładami wystąpili prof. Andrzej Kus, prof. Andrzej Strobel, prof. Roman Schreiber, dr hab. Maciej Mikołajewski, dr Gracjan Maciejewski, dr Krzysztof Przegiętka, mgr Sebastian Soberski, czy gość specjalny Mirosław Hermaszewski.

W tym roku podczas prelekcji słuchacze dowiedzą się m. in. jak i czym obserwować niebo, a porad tych udzieli Wiesław Skórzyński, koordynator merytoryczny Astrobaz.

O meteorytach opowie znawca i kolekcjoner meteorytów Romuald Graul, a wyprawą na Marsa pokieruje Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska. Multimedialną wystawę astrofotografii „Nadgoplański Wszechświat” zaprezentuje Piotr Majewski, autor fotografii ukazujących Gopło, Kruszwicę i okolice w zestawieniu z niebem gwiaździstym.

Na uczestników Astro Festiwalu czekają również liczne gry, zabawy i konkursy, w tym skierowane do całych rodzin. W programie znajdą się warsztaty z robotyki dla dzieci, seanse astronomiczne w mobilnym planetarium, warsztaty pieczenia pierników, kosmiczna fotobudka , Akademia Jedi oraz doświadczenia fizyczne na żywo :

  • Wyścig do zera bezwzględnego – doświadczenia dotyczące zjawisk niskotemperaturowych przy wykorzystaniu ciekłego azotu. Uczestnicy pokazów będą mogli wbić bananem gwóźdź, rozbić różę o kant stołu oraz zobaczyć zmianę objętości gazu wewnątrz balonu.

  • Ciśnieniowy zawrót głowy, czyli o tym, czym jest ciśnienie. W programie pokazy implozji puszki, nurek Kartezjusza, ciśnieniowe zasysanie jaja.

  • Wodna przygoda, czyli eksperymenty z wodą: wystrzałowy gejzer, ciecz nienewtonowska.

  • Zrób to sam – zajęcia manualne dla dzieci, podczas których dzieci będą mogły wykonać m.in. własny telefon.

W plenerze odbędzie się największa lekcja astronomii w Polsce, gdzie przy wsparciu i opiece koordynatorów Astrobaz oraz ich uczniów będzie możliwość obserwacji Słońca oraz wieczornego podziwiania nieba przez profesjonalne teleskopy, na co dzień będące na wyposażeniu Astrobaz.

Pierwszą część Festiwalu zakończy uroczysty przemarsz astro-korowodu do amfiteatru nad Gopłem, gdzie w wieczornej części Festiwalu, do interaktywnej zabawy z dźwiękiem w kosmicznym studio nagrań najmłodszych zaprosi Tomasz Cebo. Zobaczymy również teatr ognia „W deszczu gwiazd”, a w finale zagra gwiazda wieczoru – zespół Afromental.